USG układu moczowego i nerek
USG nerek i układu moczowego – co to?
USG nerek i układu moczowego to bezpieczne i bezbolesne badanie wykorzystujące fale dźwiękowe do generowania obrazów nerek, moczowodów i pęcherza moczowego.
Nerki to para narządów w kształcie fasolek, położonych w tylnej części jamy brzusznej, tuż nad talią. Ich główną funkcją jest usuwanie odpadów z krwi i produkcja moczu. Moczowody natomiast, to cienkie rurki, które przenoszą mocz z nerek do pęcherza moczowego.
USG nerek i układu moczowego – kiedy wskazane?
Lekarze zlecają USG nerek i układu moczowego zazwyczaj w przypadku występowania objawów mogących świadczyć o pewnych typach zaburzeń związanych z nerkami lub pęcherzem moczowym.
USG nerek i układu moczowego może pomóc w ocenie:
- Wielkości nerek
- Oznak uszkodzenia nerek.
- Nieprawidłowości występujących od urodzenia.
- Obecności zatorów lub kamieni nerkowych
- Powikłań po infekcji dróg moczowych
- Torbieli lub guzów
USG nerek i układu moczowego – jak się przygotować?
USG nerek i układu moczowego nie wymaga zazwyczaj specjalnych przygotowań, chociaż w niektórych sytuacjach lekarz może poprosić o powstrzymanie się od spożywania jedzenia i napojów przez klika godzin przed badaniem.
Niektóre rodzaje USG nerek i układu moczowego wymagają pełnego pęcherza, jednak w takim przypadku lekarz udzieli szczegółowych instrukcji na temat odpowiedniego postępowania.
Przed rozpoczęciem badania należy poinformować osobę przeprowadzającą USG o wszystkich przyjmowanych lekach.
USG nerek i układu moczowego – jak przebiega?
Na początku USG nerek i układu moczowego radiolog (lekarz wyspecjalizowany w obrazowaniu ultrasonograficznym), rozprowadzi ciepły, przezroczysty żel po brzuchu pacjenta, nad obszarem nerek.
Zastosowanie żelu pomaga w przenoszeniu fal dźwiękowych i umożliwia uzyskanie lepszego sygnału. Następnie lekarz przyłoży małą głowicę aparatu do pokrytej żelem skóry.
Głowica wyposażona jest w emiter i odbiornik fal dźwiękowych. Podczas badania emiter w głowicy wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które po przejściu przez żel i wnętrze ciała, odbijają się od znajdujących się w nim struktur i powracają do odbiornika.
Tak zebrane fale dźwiękowe zostają następnie przetworzone przez komputer na gotowy do analizy obraz.
USG nerek i układu moczowego trwa zazwyczaj mniej niż 30 minut.