Aktywność fizyczna a niepłodność męska

Brak aktywności fizycznej, czyli siedzący tryb życia negatywnie wpływa na męską płodność. Nie ma wtedy odpowiedniego krążenia krwi w obrębie jąder i prawidłowej termoregulacji. Dla właściwego przebiegu spermatogenezy temperatura, w jakiej pracują jądra, musi być niższa o 2-3 °C w porównaniu z wnętrzem ciała, Przegrzewanie jąder hamuje spermatogenezę i tym samym zmniejsza męską płodność.

Powszechnie znany jest fakt pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie. Jako minimum rekomenduje się przeprowadzenie przynajmniej 30 minut umiarkowanych ćwiczeń fizycznych 5 razy w tygodniu. Korzyści wynikające z takiej aktywności są olbrzymie, zmniejszenie ryzyka otyłości, cukrzycy, chorób układu krązenia, utrzymanie dobrego stanu zdrowia oraz zabezpieczenie funkcji fizycznych i metabolicznych w późnym wieku, zwiększenie długości życia.

Regularne uprawianie sportu ma również korzystny wpływ na męski uklad rozrodczy. Badania jednoznacznie wskazują na pozytywny wpływ wysiłku fizycznego w wydzielanie u mężczyzny hormonów takich jak: FSH, LH, testosteron, które pobudzają wytwarzanie plemników. Czynne uprawianie sportu przekłada się na poprawę najważniejszych parametrów nasienia, liczby plemników, ich prawidłowej ruchliwości i budowy. Wpływa również na polepszenie zdolności plemników do zapłodnienia komórki jajowej. Wykazano także, że regularne uprawianie sportu zmniejsza stężenie wolnych rodników tlenowych w plazmie nasienia, które zaburzają zdolność zapładniającą plemników lub mogą zwiększać ryzyko wystąpienia poronień u partnerki.

Ponadto osoby regularnie uprawiające sport zwykle przestrzegają zasad zdrowego odżywania, co korzystnie wpływa na płodność. Ruch i odpowiednia podaż kaloryczna posiłków zmniejszają również ryzyko otyłości, która może zaburzać płodność i sprawność seksualną mężczyzny.

Czym innym jest umiarkowana aktywność nie przekraczająca kilku godzin w tygodniu, w porównaniu do intensywnych treningów trwających 15-20 godzin/tydzień. Osoby uprawiające sporty wyczynowe, w których wymagany jest długotrwały, uciążliwy wysiłek fizyczny może obniżyć stężenie hormonów płciowych oraz jakość nasienia. Występuje wtedy reakcja organizmu podobna do przewlekłego stresu.

Aktualnie sugeruje się, aby nie przekraczać łącznie 100 km biegu lub 5 godzin jazdy na rowerze w tygodniu.

Uprawianie sportu może łączyć się z urazami jąder. Urazy te występują jednak stosunkowo rzadko, poza sportami kontaktowymi i kolarstwem górskim.

Ciekawostką może być fakt występowania pogorszenia jakości nasienia po przebywaniu w warunkach wysokogórskich (powyżej 5 tysięcy m n.p.m), ale po powrocie zmiany te w ciągu kilkunastu tygodni ustępują.

Regularnie uprawianie sportu niesie same korzyści dla męskiej płodności, gospodarki hormonalnej i ogólnego stanu zdrowia. Jednak warto zachować umiar i rozsądek w intensywności aktywności fizycznej.

Drodzy Panowie!
W ramach działaności badawczej CODE, mamy dla Was wyjątkową propozycję uczestnictwa w BEZPŁATNYCH BADANIACH (wartych na co dzień ok. 500 zł)
.
Pierwiastki, jakie badamy z krwi żylnej, to:
-Cynk
-Mangan
-Selen
oraz metal ciężki Kadm.
 
➡️ Celem jest zbadanie wpływu tych pierwiastków na męską płodność. Badanie skierowane jest do młodych mężczyzn w wieku 25-45 lat oraz mężczyzn, którzy z różnych przyczyn, mają problemy z zostaniem rodzicem.
 
🔵 Mangan, Selen i Cynk – są fizjologicznie niezbędne w ludzkim organizmie. W kontekście niepłodności mogą stanowić kluczowe parametry diagnostyczne. Mają działanie protekcyjne na układ rozrodczy mężczyzny – redukują stres oksydacyjny, regulują proces spermatogenezy oraz uczestniczą w syntezie hormonów płciowych.
 
⚫️ Kadm – będący metalem ciężkim wpływa destrukcyjnie na męski układ rozrodczy. Zakłócając funkcje metaboliczne prowadzi do obniżenia jakości nasienia i zwiększenia ryzyka dysfunkcji jąder. Ma działanie kancerogenne.
 
👉🏻 Jeżeli jesteś mężczyzną w wieku reprodukcyjnym (25-45 roku życia).
👉🏻 Chcesz poznać stan swojego zdrowia?
👉🏻 Masz aktualny wynik podstawowego badania nasienia ( nie starszy niż 3 miesiące)
👉🏻 Poszukujesz przyczyny problemów z niepłodnością lub wręcz przeciwnie chcesz lepiej zadbać o zdrowie i poznać jego stan?
👉🏻 Chcesz wspomóc nas i przyczynić się do rozwoju nauki?
 
❗️ Nie czekaj, tylko umów się na badanie telefonicznie lub mailowo i przyjdź w każdą Sobotę od 8:30 – 11:00 do Centrum Medycznego CODE przy ul. Tuwima 15 lok U4 w Łodzi!
Badanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych pacjentów. Warto szybko podjąć decyzję, ponieważ liczba badanych jest ograniczona.
 
🔷 Co zyskujesz?
– bezpłatne badanie
– wyniki badania
– możliwość otrzymania opisu badania od osób prowadzących pracę badawczą
– wiedzę o stanie zdrowia i ewentualnych obciążeniach metalem ciężkim
– satysfakcję przyczynienia się do rozwoju dziedziny nauki z zakresu diagnozowania i leczenia męskiej niepłodności
– możliwość otrzymania podsumowania i wniosków po zakończonej pracy naukowej.
 
🌡️ Jak przygotować się do badania?
– umów się telefonicznie lub mailowo
– bądź na czczo przed badaniem
– przed przystąpieniem do badania podpisz niezbędne zgody oraz ankietę
– minimum na 5 dni przed badaniem nie suplementuj i nie spożywaj pokarmów bogatych w pierwiastki (Mangan, Cynk, Selen) np. krewetki, łosoś, tuńczyk, sałata
Wyniki otrzymasz do 1 miesiąca.
 
📞 📆 W celu umówienia na badanie DZWOŃ pod numery:
789-459-799 lub 795-974-576
NAPISZ do nas: m.pietrucha@cmscode.pl
 
W każdą Sobotę od 9:00 do 12:00 można wykonać w CODE Centrum Medyczne Łódź badanie nasienia.
Wymagane jest wcześniejsze umówienie się na badanie
tel.: 887-220-088