Badanie ginekologiczne: Cytologia płynna LBC

Cytologia płynna (cytologia LBC – Liquid Based Cytology) przeprowadzana jest w celu diagnostyki przesiewowej w kierunku raka szyjki macicy. To precyzyjna metoda, dająca także możliwość wykonania badań genetycznych (np. HPV) z jednego pobrania na podłoże płynne.

Badanie cytologii płynnej polega na pobraniu przez lekarza ginekologa lub położną, za pomocą specjalnej szczoteczki, komórek szyjki macicy na podłoże płynne (LBC). Rozmaz zostaje następnie poddany ocenie mikroskopowej przez zespół doświadczonych specjalistów.

Cytologię płynną (cytologię LBC) można wykonać w gabinetach ginekologicznych lub w wybranych placówkach posiadających stanowisko do pobrań ginekologicznych.

Przed badaniem nie należy współżyć 2-3 doby wcześniej ani stosować żadnych preparatów dopochwowych (globulek, kremów, irygacji), gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na jakość techniczną badania cytologii płynnej. Przeciwwskazaniem do wykonania cytologii LBC są krwawienia z dróg rodnych, miesiączka, nasilone upławy czy też stany zapalne w obrębie narządów rodnych.