Produkty zbożowe zawierające gluten cieszą się od pewnego czasu złą sławą. Dieta bezglutenowa zawitała w jadłospisach zarówno celebrytów i gwiazd, jak i zwykłych ludzi. Czym zatem jest ten sławny gluten i czemu niektórzy nie mogą, a niektórzy nie chcą go jeść?
Gluten, to nic innego jak białko i jest obecny w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień, czy orkisz. I choć owies jest produktem naturalnie bezglutenowym, to często bywa zanieczyszczony pszenicą, więc też musi być wyeliminowany z diety bezglutenowej. Wyróżnia się 3 podstawowe schorzenia powodowane przez gluten – celiakię, nazywaną też „chorobą trzewną” (jest to choroba immunologiczna), astmę piekarzy, czyli chorobę zawodową oraz nietolerancję pokarmową. Istnieją również choroby, których symptomy zmniejszają się po wyeliminowaniu glutenu z diety i jednym z przykładów może być zespół jelita drażliwego. We wszystkich tych przypadkach spożywanie tego białka może mieć poważne skutki, więc należy restrykcyjne przestrzegać diety.
Jeśli więc nie cierpimy na żadną z powyższych chorób, to powinniśmy powiedzieć glutenowi „tak”! Przechodzenie na dietę bezglutenową na wszelki wypadek, czy jako wynik obecnie panującej mody nie są wskazane. Po pierwsze, w celu zmiany swoich nawyków żywieniowych, najpierw należy skonsultować się z dietetykiem, aby uniknąć błędów dietetycznych, które mogą doprowadzić do choroby. Najnowsze badania dowodzą, że eliminacja glutenu z diety może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II nawet o 13%. Po drugie, dieta bezglutenowa jest dość droga i skomplikowana, a produkty te są często trudno dostępne w sklepach i nie rzadko pozbawione walorów smakowych. Pozbawione są także błonnika lub zawierają jego obniżoną ilość, a to może prowadzić do wzrostu wagi. Po trzecie, eliminuje ona z diety całą gamę zdrowych węglowodanów, jakimi są zboża pełnoziarniste, a które są niezwykle istotne w naszej diecie.
Wiele badań donosi, że gluten jest nie tylko nieszkodliwy dla osób zdrowych, ale nawet wskazany!
- Ma on pozytywny wpływ na mikroflorę bakteryjną naszych jelit, a jego eliminacja z diety powoduje wzrost mikroflory patologicznej, czyli tej złej.
- Obniża poziom trójglicerydów.
- Obniża poziom LDL, czyli „złego” cholesterolu.
- Ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi.
Podsumowując – gluten bez wątpienia może zasiać spustoszenie w organizmie osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję i w takich przypadkach dieta bezglutenowa jest jedyną metoda leczenia. Jednak żadne badania nie wykazały, aby wyeliminowanie glutenu z diety osób zdrowych przynosiło jakiekolwiek korzyści, ani zdrowotne, ani związane z utratą wagi. Taka popularność diety bezglutenowej jest zatem tylko niczym nie uzasadnioną modą.