Nowość! Szybka diagnostyka ENDOMETRIOZY

Endometrioza charakteryzuje się występowaniem tkanek zbliżonych do struktur endometrium poza jamą macicy. Struktury te są nadal aktywne wydzielniczo i reagują na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym wywołując w organizmie przewlekłą reakcję zapalną. Choroba najczęściej związana jest z nawracającymi dolegliwościami bólowymi występującymi w okresie około menstruacyjnym, ale mogą być to także bóle o charakterze ciągłym, bóle w okolicy krzyżowej, bolesność przy współżyciu, oddawaniu moczu lub stolca. Dolegliwości bólowe często są bardzo silne i utrudniają codzienną aktywność. Nieleczona endometrioza może prowadzić do niepłodności. Przez złożoność objawów endometrioza jesr trudna do zdiagnozowania i leczenia.

Innowacyjny TEST na ENDOMETRIOZĘ EndoRNA można już wykonać w Centrum Medycznym CODE.
Cena badania: 2.400 zł, czas oczekiwania na wyniki do 10 dni roboczych

W celu umówienia się na małoinwazyjny test na ENDOMETRIOZĘ, prosimy o kontakt:
– Rejestracja Centrum Medycznego CODE tel. 887 220 088, infor@cmscode.pl
– Koordynator Badań: Monika Markut, tel. 783 540 235, monika.markut@cmscode.plMałoinwazyjny test diagnostyczny EndoRNA qRT-PCR.
Wykonanie testu rekomendowane jest dla pacjentek z podejrzeniem endometriozy w celu potwierdzenia choroby lub u pacjentek, u których chce się wykluczyć podejrzenie tej patologii.

Jak diagnozować ENDOMETRIOZĘ?

Prawidłowe postawienie diagnozy jest procesem długim i wieloetapowym. Lekarz ginekolog najpierw przeprowadza dokładny wywiad, a następnie badanie ginekologiczne, badanie USG macicy i jamy brzusznej oraz zleca konieczne badania, które pozwolą na potwioerdzenie podejrzenia endometriozy.

W celu skrócenia ścieżki diagnostycznej można wykonać małoinwazyjne badanie EndoRNA!
Nowość w ofercie Centrum Medycznego CODE.

Markerem wykorzystywanym w teście jest poziom ekspresji genu kodującego białko fukozylotransferazę 4 (FUT4). Ekspresja (mRNA) FUT4 jest znacząco podwyższona w komórkach endometrium pacjentek z endometriozą w porównaniu do endometrium pacjentek zdrowych. Wysoki poziom ekspresji FUT4 koreluje ze stanem klinicznym – ENDOMETRIOZĄ. Istotą testu jest ocena ekspresji mRNA genu FUT4 względem mRNA genu referencyjnego w tkankach endometrium. Ekspresja genu FUT4 w endometriozie – wartość diagnostyczna – Czułość 93,5%, Specyficzność 93,8%, Dokładność 93,6 %.

Interpretacja wyników:
– Pozytywny wynik testu wskazuje na podwyższoną ekspresję genu FUT4 co koreluje z dużym prawdopodobieństwem endometriozy
– Negatywny wynik testu wskazuje na niską ekspresję genu FUT4 co pozwala na wykluczenie endometriozy
– Niejednoznaczny wynik – względna ekspresja genu FUT4 nie pozwala na jednoznaczne zakwalifikowanie wyniku jako pozytywny lub negatywny. W grupie pacjentek, które uzyskały wynik niejednoznaczny należy dodatkowo przeanalizować dane kliniczne, w powiązaniu z wynikiem testu i w zależności od sytuacji zastosować dodatkowe procedury diagnostyczne. Przy braku objawów zaleca się powtórzenie testu po 12 miesiącach.

Pobranie materiału do badania w Centrum Medycznym CODE

odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie ginekologicznym
krótka procedura trwająca kilka minut
Małoinwazjna, nie wymagająca znieczulenia ogólnego
Może powodować u pacjentki niewielki dyskomfort, który łatwo można złagodzić środkami przeciwbólowymi
Czas oczekiwania ok. 10 dni roboczych

Przygotowanie do badania:
biopsja endometrium wykonywana jest w fazie wydzielniczej /najlepiej ok. tygodnia przed spodziewaną miesiączką/
z tego samego dnia musi być wykonany w laboratorium test beta HCG, do okazania lekarzowi, przekazany do dokumentacji zabiegowej
ważna cytologia /z ostatniego roku/, ostatnio wykonane badania ginekologiczne do wglądu
nie może być żadnej aktywnej infekcji ogólnoustrojowej ani infekcji narządu rodnego
do zabiegu biopsji endometrium i wykonania szybkiego testu na ENDOMETRIOZĘ, wcześniej wymagana jest wizyta konsultacyjna
wcześniej przepisany jest antybiotyk oraz przekazane wskazania do pobrania antybiotyku i leków przeciwbólowych bezpośrednio przez zabiegiem biopsji endometrium

Wg WHO 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym może mieć endometriozę. Endometrioza może powodować niepłodność lub ból, który u znacznej części pacjentek może być bardzo silny.

ENDOMETRIOZA a płodność!
Wpływ endometriozy na płodność, zależny jest od stopnia zaawansowania choroby. Około 35% pacjentek mających problem z zajściem w ciążę ma już zdiagnozowaną endometriozę, podejrzenie lub rozpoznaje się u nich to schorzenie podczas diagnostyki przyczyn niepłodności.

Negatywny wpływ ENDOMETRIOZY na płodność pacjentek:
– zaburzone wydzielanie hormonów przez jajniki
– upośledzenie funkcji jajowodów
– zmniejszona rezerwa jajnikowa
– upośledzenie implantacji zarodka
– zmiany zapalne w obrębie miednicy mniejszej
– występowanie zrostów w jamie brzusznej

Bolesne stosunki sprawiają także, że pary starające się o dziecko rzadziej podejmują współżycie.

Czynniki zwiększające ryzyko ENDOMETRIOZY

Endometrioza co roku diagnozowana jest u coraz szerszej rzeszy kobiet, a przyczyny i czynniki ryzyka jej rozwoju nie są wciąż w pełni poznane. Warto obserwować swoje ciało i w razie obaw lub wątpliwości jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza specjalisty. Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na endometriozę. Należą do nich: obfite miesiączki, niska masa ciała, starzenie się, spożywanie alkoholu, późne macierzyństwo, endometrioza w wywiadzie rodzinnym.

Innowacyjny TEST na ENDOMETRIOZĘ EndoRNA można już wykonać w Centrum Medycznym CODE.
Cena badania: 2.000 zł, czas oczekiwania na wyniki do 10 dni roboczych

W celu umówienia się na małoinwazyjny test na ENDOMETRIOZĘ, prosimy o kontakt:
– Rejestracja Centrum Medycznego CODE tel. 887 220 088, infor@cmscode.pl
– Koordynator Badań: Monika Markut, tel. 783 540 235, monika.markut@cmscode.plZadbaj o swoje zdrowie! Zrób badanie na ENDOMETRIOZĘ!


Koordynator badań :
Monika Markut, Centrum Medyczne CODE
tel. 783 540 235, monika.markut@cmscode.pl