Wpływ anabolików na zdrowie mężczyzny

Od około 60 lat wielu mężczyzn uprawiających sport wyczynowo i rekreacyjnie stosuje substancje zwiększające masę mięśni oraz poprawiające sprawność i wytrzymałość organizmu. Najczęściej stosowane są sterydy androgenno-anaboliczne (SAA, ang. anabolic-androgenic steroids), preparaty testosteronu, erytropoetyna, hormon wzrostu, IGF-1 (ang. insulin-like growth factor, insulinopodobny czynnik wzrostu), hCG (ang. human chorionic gonadotropin, gonadotropina kosmówkowa), insulina, antyestrogeny (np. klomifen, letrozol, tamoksyfen).

Dla osób stosujących SAA zasadnicze znaczenie mają tzw. efekty anaboliczne, czli zwiększanie syntezy białek (wzrost masy i siły mięśni) oraz hamowanie ich rozkładania (katabolizmu). Oprócz działania anabolicznego, wszystkie wywierają także efekty androgenne, typowe dla działania testosteronu.

Stosowanie SAA i preparatów testosteronu ma niekorzystny wpływ na płodność.

Anaboliki powodują zahamowanie wydzielania gonadotropin (FSH i LH) przez przysadkę, a przez to czynności jąder. Stosowanie SAA powoduje zahamowanie produkcji testosteronu oraz plemników (zmniejszenie liczby lub brak plemników w nasieniu) oraz często zmniejszenie objętości jąder. Zjawiska te występują z różnym nasileniem i nie zawsze są w pełni odwracalne.

Inne negatywne skutki SAA to, m.in.:

zahamowanie wzrostu u chłopców w okresie dojrzewania,
rozrost gruczołu krokowego,
powiększenie piersi (ginekomastia),
trądzik,
czerwone rozstępy na skórze brzucha i ud,
nasilone łysienie, szczególnie w okolicy czołowej,
przedłużony i bolesny wzwód prącia (priapizm),
zaburzenia psychiczne (pobudzenie, drażliwość, agresja, wybuchowość, bezsenność, zatory, miażdżyca, nadciśnienie i przerost lewej komory serca, zawał serca, udar mózgu),
wzrost ryzyka żółtaczki i raka wątroby,
wzrost ryzyka urazów mięśni, stawów i więzadeł przy jednoczesnych zaburzeniach syntezy kolagenu.

Drodzy Panowie!
W ramach działaności badawczej CODE, mamy dla Was wyjątkową propozycję uczestnictwa w BEZPŁATNYCH BADANIACH (wartych na co dzień ok. 500 zł)
.
Pierwiastki, jakie badamy z krwi żylnej, to:
-Cynk
-Mangan
-Selen
oraz metal ciężki Kadm.
 
➡️ Celem jest zbadanie wpływu tych pierwiastków na męską płodność. Badanie skierowane jest do młodych mężczyzn w wieku 25-45 lat oraz mężczyzn, którzy z różnych przyczyn, mają problemy z zostaniem rodzicem.
 
🔵 Mangan, Selen i Cynk – są fizjologicznie niezbędne w ludzkim organizmie. W kontekście niepłodności mogą stanowić kluczowe parametry diagnostyczne. Mają działanie protekcyjne na układ rozrodczy mężczyzny – redukują stres oksydacyjny, regulują proces spermatogenezy oraz uczestniczą w syntezie hormonów płciowych.
 
⚫️ Kadm – będący metalem ciężkim wpływa destrukcyjnie na męski układ rozrodczy. Zakłócając funkcje metaboliczne prowadzi do obniżenia jakości nasienia i zwiększenia ryzyka dysfunkcji jąder. Ma działanie kancerogenne.
 
👉🏻 Jeżeli jesteś mężczyzną w wieku reprodukcyjnym (25-45 roku życia).
👉🏻 Chcesz poznać stan swojego zdrowia?
👉🏻 Masz aktualny wynik podstawowego badania nasienia ( nie starszy niż 3 miesiące)
👉🏻 Poszukujesz przyczyny problemów z niepłodnością lub wręcz przeciwnie chcesz lepiej zadbać o zdrowie i poznać jego stan?
👉🏻 Chcesz wspomóc nas i przyczynić się do rozwoju nauki?
 
❗️ Nie czekaj, tylko umów się na badanie telefonicznie lub mailowo i przyjdź w każdą Sobotę od 8:30 – 11:00 do Centrum Medycznego CODE przy ul. Tuwima 15 lok U4 w Łodzi!
Badanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych pacjentów. Warto szybko podjąć decyzję, ponieważ liczba badanych jest ograniczona.
 
🔷 Co zyskujesz?
– bezpłatne badanie
– wyniki badania
– możliwość otrzymania opisu badania od osób prowadzących pracę badawczą
– wiedzę o stanie zdrowia i ewentualnych obciążeniach metalem ciężkim
– satysfakcję przyczynienia się do rozwoju dziedziny nauki z zakresu diagnozowania i leczenia męskiej niepłodności
– możliwość otrzymania podsumowania i wniosków po zakończonej pracy naukowej.
 
🌡️ Jak przygotować się do badania?
– umów się telefonicznie lub mailowo
– bądź na czczo przed badaniem
– przed przystąpieniem do badania podpisz niezbędne zgody oraz ankietę
– minimum na 5 dni przed badaniem nie suplementuj i nie spożywaj pokarmów bogatych w pierwiastki (Mangan, Cynk, Selen) np. krewetki, łosoś, tuńczyk, sałata
Wyniki otrzymasz do 1 miesiąca.
 
📞 📆 W celu umówienia na badanie DZWOŃ pod numery:
789-459-799 lub 795-974-576
NAPISZ do nas: m.pietrucha@cmscode.pl
 
W każdą Sobotę od 9:00 do 12:00 można wykonać w CODE Centrum Medyczne Łódź badanie nasienia.
Wymagane jest wcześniejsze umówienie się na badanie
tel.: 887-220-088