Plastyka krótkiego wędzidełka

LECZENIE KRÓTKIEGO WĘDZIDEŁKA

Wędzidełko napletka to wąskie pasmo skóry, które łączy żołądź penisa z napletkiem. Gdy wędzidełko jest za krótkie, wówczas nie pozwala na całkowite zsunięcie się napletka lub, przy jego odprowadzeniu, powoduje bolesne pociąganie żołędzi prącia w dół. W takim wypadku wędzidełko napletka może zostać naderwane, a nawet zerwane.

Objawem klinicznym, który zgłasza zdecydowana większość pacjentów ze zbyt krótkim wędzidełkiem napletkowym jest ból, zlokalizowany w obrębie penisa. Dolegliwości bólowe pojawiają się zwłaszcza w sytuacjach, w których dochodzi do wzwodu prącia, w związku z czym pacjenci znacznie ograniczają lub wręcz rezygnują ze współżycia płciowego. Plastyka krótkiego wędzidełka jest to najczęściej zalecana przez lekarzy urologów metoda postępowania w przypadku stwierdzenia krótkiego wędzidełka napletkowego. Zabieg ten polega na nacięciu zbyt krótkich włókien, a następnie odpowiednim zszyciu wędzidełka, które dzięki temu ulega wydłużeniu oraz wzmocnieniu.

Zabieg plastyki krótkiego wędzidełka jest wykonywany w trybie ambulatoryjnym ( nie wymaga on hospitalizacji), dlatego od razu po nim pacjent może wrócić do domu.

Zawsze przed wykonaniem zabiegu wymagana jest konsultacja kwalifikacyjna.

Podczas konsultacji lekarz omawia z pacjentem przebieg zabiegu oraz jego termin, zleca potrzebne do wykonania badania laboratoryjne, czasem przepisuje również leki, które należy stosować przed zabiegiem.

Lekarze wykonujący zabieg