Zabieg wszycia esperalu (disulfiram) polega na podskórnym umieszczeniu tabletki. Potocznie zwany “wszywką alkoholową” swoją skuteczność zawdzięcza wymuszeniu abstynencji alkoholowej. Lek wydawany jest na receptę.
Zabieg wykonywany jest tylko w przychodni, nie wykonujemy „wszycia” w domu pacjenta. Zabieg wykonywany w warunkach domowych/nieambulatoryjnych jest obarczony dużym ryzykiem dla pacjenta m.in. może się przyczynić do wystąpienia zakażenia, wstrząsu anafilaktycznego.
Dlaczego warto wybrać tę metodę leczenia?
Co się dzieje po wypiciu alkoholu?
Już w ciągu 10 minut po wypiciu alkoholu pojawiają się efekty zastosowanego leczenia. W przypadku wypicia alkoholu przez osobę, która zdecydowała się na terapię disulfiramem, nieprzyjemne objawy trwają nawet od 4 do 10 godzin.
Jak przygotować się do zabiegu wszycia Esperalu/Disulfiramu?
Przed zabiegiem pacjent powinien powstrzymać się od picia alkoholu przez co najmniej 24h od planowanej daty „wszycia”. Lekarz na wizycie szczegółowo informuje pacjenta o zagrożeniach związanych ze spożyciem alkoholu w trakcie stosowania leku. Preparat Disulfiram może zostać zastosowany tylko po podpisaniu przez pacjenta oświadczenia zgody na zabieg. Oświadczenie to lekarz wypełnia razem z pacjentem na wizycie. Pacjent musi mieć przy sobie dowód osobisty. Całość procedury trwa tylko 10 minut, po niej pacjent jest już gotowy do zabiegu, który trwa ok 20 minut.
Centrum Medyczne CODE
ul. Juliana Tuwima 15 lok. U4
90-010 Łódź