Zestresowane jajniki

ZESTRESOWANE JAJNIKI

Badania naukowe dowodzą, iż istnieje ścisły związek pomiędzy chronicznym stresem a spadkiem wydolności pracy jajników!

Funkcjonowanie w ciągłym stresie nie tylko może prowadzić do przyrostu masy ciała ( o czym niejedna kobieta już się przekonała) ale również niestety może się to przełożyć na przyszłe problemy z poczęciem dziecka.

Jak to możliwe?

Okazuje się, że problem wiąże się z poziomem greliny- tzw. hormonu głodu. Jest on wydzielany przez komórki żołądka, jelito cienkie, trzustkę, jądra, łożysko oraz podwzgórze. Do najważniejszych zbadanych funkcji greliny należy regulacja łaknienia i równowagi energetycznej organizmu oraz stymulacja wydzielania hormonu wzrostu.

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne odkryli, że pod wpływem stresu do krwi uwalnia się grelina, której to podwyższone stężenie pobudza apetyt i zaburza funkcje rozrodcze.

Jednak nie oznacza to, że wszystkie kobiety żyjące w stresie będą miały problem z zajściem w ciążę. Kto z nas żyje bezstresowo? Większość społeczeństwa efektywnie radzi sobie z wyzwaniami dzisiejszych czasów i cieszy się potomstwem.

Luba Sominsky- autorka badań nad greliną zauważa,że problem niepłodności, który wiąże się ze stresem dotyczy młodych, zdrowych kobiet. Jest to na szczęście niepłodność okresowa, odwracalna. Jednakże u tych kobiet, które cierpią na niepłodność spowodowaną innymi ginekologicznymi schorzeniami nawet niewielki wzrost tego hormonu we krwi może już istotnie wpływać na zmniejszenie szans na poczęcie.

Podczas eksperymentów na modelach zwierzęcych naukowcom udało się zminimalizować negatywny wpływ stresu poprzez zablokowanie receptorów dla greliny znajdujących się na jajnikach.

Zdaniem Sominsky- jest to również możliwe do osiągnięcia u ludzi. Wyniki badań opisane zostały w the Journal of Endocrinology. Badania te napawają nadzieją na dalszy postęp wiedzy medycznej w tej kwestii co doprowadziłoby do wyeliminowania negatywnego efektu stresu u przyszłych mam.

Cóż, póki co przyszłym mamom pozostaje czekać i… nie stresować się!

Żródło:

https://www.medicaldaily.com/stress-hungry-bad-fertility-434632?fbclid=IwAR20452fCojt0wZ3gwUt1WP26bqaMmOvdfGO8O7Dv6Z5GmVYSxhB-ihvflI
Drodzy Panowie!
W ramach działaności badawczej CODE, mamy dla Was wyjątkową propozycję uczestnictwa w BEZPŁATNYCH BADANIACH (wartych na co dzień ok. 500 zł)
.
Pierwiastki, jakie badamy z krwi żylnej, to:
-Cynk
-Mangan
-Selen
oraz metal ciężki Kadm.
 
➡️ Celem jest zbadanie wpływu tych pierwiastków na męską płodność. Badanie skierowane jest do młodych mężczyzn w wieku 25-45 lat oraz mężczyzn, którzy z różnych przyczyn, mają problemy z zostaniem rodzicem.
 
🔵 Mangan, Selen i Cynk – są fizjologicznie niezbędne w ludzkim organizmie. W kontekście niepłodności mogą stanowić kluczowe parametry diagnostyczne. Mają działanie protekcyjne na układ rozrodczy mężczyzny – redukują stres oksydacyjny, regulują proces spermatogenezy oraz uczestniczą w syntezie hormonów płciowych.
 
⚫️ Kadm – będący metalem ciężkim wpływa destrukcyjnie na męski układ rozrodczy. Zakłócając funkcje metaboliczne prowadzi do obniżenia jakości nasienia i zwiększenia ryzyka dysfunkcji jąder. Ma działanie kancerogenne.
 
👉🏻 Jeżeli jesteś mężczyzną w wieku reprodukcyjnym (25-45 roku życia).
👉🏻 Chcesz poznać stan swojego zdrowia?
👉🏻 Masz aktualny wynik podstawowego badania nasienia ( nie starszy niż 3 miesiące)
👉🏻 Poszukujesz przyczyny problemów z niepłodnością lub wręcz przeciwnie chcesz lepiej zadbać o zdrowie i poznać jego stan?
👉🏻 Chcesz wspomóc nas i przyczynić się do rozwoju nauki?
 
❗️ Nie czekaj, tylko umów się na badanie telefonicznie lub mailowo i przyjdź w każdą Sobotę od 8:30 – 11:00 do Centrum Medycznego CODE przy ul. Tuwima 15 lok U4 w Łodzi!
Badanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych pacjentów. Warto szybko podjąć decyzję, ponieważ liczba badanych jest ograniczona.
 
🔷 Co zyskujesz?
– bezpłatne badanie
– wyniki badania
– możliwość otrzymania opisu badania od osób prowadzących pracę badawczą
– wiedzę o stanie zdrowia i ewentualnych obciążeniach metalem ciężkim
– satysfakcję przyczynienia się do rozwoju dziedziny nauki z zakresu diagnozowania i leczenia męskiej niepłodności
– możliwość otrzymania podsumowania i wniosków po zakończonej pracy naukowej.
 
🌡️ Jak przygotować się do badania?
– umów się telefonicznie lub mailowo
– bądź na czczo przed badaniem
– przed przystąpieniem do badania podpisz niezbędne zgody oraz ankietę
– minimum na 5 dni przed badaniem nie suplementuj i nie spożywaj pokarmów bogatych w pierwiastki (Mangan, Cynk, Selen) np. krewetki, łosoś, tuńczyk, sałata
Wyniki otrzymasz do 1 miesiąca.
 
📞 📆 W celu umówienia na badanie DZWOŃ pod numery:
789-459-799 lub 795-974-576
NAPISZ do nas: m.pietrucha@cmscode.pl
 
W każdą Sobotę od 9:00 do 12:00 można wykonać w CODE Centrum Medyczne Łódź badanie nasienia.
Wymagane jest wcześniejsze umówienie się na badanie
tel.: 887-220-088